مقاطع فولادی

میلگرد ساده و آجدار - تکاب متال

میلگرد ساده و آجدار

میلگرد ساده و آجدار یکی از مقاطع قولادی می‌باشد که مهمترین نقش آنها،‌افزایش سطح مقاومت کششی در سازه‌های بتنی و آرماتورهای فولادی در بتن می‌باشد. میلگردهای آجدار به سه صورت آج مارپیچی، جناغی و مرکب در بازار موجود می‌باشند. از کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده گسترده در صنعت ساختمان اشاره نمود.

پروفیل قوطی - تکاب متال

پروفیل قوطی

پروفیل به معنای ثابت بودن مقطع در طول است. پروفیل قوطی معمولا در ساختمان سازی،‌صنعت راه سازی کاربرد فراوانی دارد که اصولا به صورت مربع و مستطیل شکل هستند. پروقیل ها در صنعت ساختمان سازی با مقطع کوچک معمولا برای نرده‌های فیزی،‌در و پنجره، پیاده روها کاربرد داشته و پروفیل ها با مقطع بزرگ برای ساخت ستون و اسکلت فیزی ساختمان به کار می‌روند.

ناودانی فولادی - تکاب متال

ناودانی فولادی

ناودانی فولادی پروفیلی است که از نورد شمش فولادی ساخته شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و دو بال عمودی به شکل حرف u انگلیسی تشکیل شده است. در زوایای داخلی مقطع انحنای گردی دارد که آن را در گروه پروفیل‌های باز قرار می‌دهد. از کاربردهای این محصول می‌توان به تولید ماشین آلات، چارچوب،‌ترمیم بناهای معماری، سازه‌های دریایی و مصارف ساختمانی اشاره نمود.

نبشی فولادی

نبشی فولادی پروفیلی است که  سطح مقطع آن دو ضلع عمود برهم باشد. که در سازه های متفاوت کاربرد گسترده‌ای دارد. این مفطع یکی از مهم‌ترین مصالح و پروفیل‌های ساختمانی است که به شکل مرکب و مفرد در پروژه های عمرانی،‌ساختمانی و صنعتی استفاده می‌گردد. نبشی ها به لحاظ نوع تولید به دو دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک قابل تفکیک است که از دیگر موارد مصرف آن می‌توان به استفاده در سازه‌های دکل‌های انتقال نیرو و انواع قاب‌های فلزی به کار رفته در ماشین‌آلات صنعتی اشاره نمود.

تیر ipe-تکاب متال

تیر IPE

تیر IPE یکی از مهمترین مقاطع فولادی مورد استفاده در سازه‌های ساختمانی می‌باشد. وظیفه اصلی تیرها تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و خمش‌های لحظه‌ای ناشی از بارهای وارده و وزن خود تیر می‌باشد. از خصوصیات اصلی آنها می‌توان به شکل سطح مقطع، طول و جنس و مواد تشکیل دهنده‌ آنها اشاره نمود. تیر معمولا در معماری و مهندسی سازه، قطعه ای طویل و صاف است که برای تحمل بارهای وارده در طول طراحی می‌‌گردد. با این حال در ساختارهای به مراتب کوچکتر همچون شاسی و بدنه خودرو و ماشین‌های سنگین نیز کاربرد دارد.

تیر hbe - تکاب متال

تیر HBE

تیر HBE نوعی از تیر است که مقدار بال و جان آن یکسان بوده و با هم برابر می‌باشند. در واقع ارتفاع پشت تا پشت این تیر مقدار یکسانی دارد. این تیرها برای تحمل وزن‌های سنگین طراحی شده‌اند و به عنوان یک عضو اصلی در سازه‌ّا،‌در قابها و شاسی های کف استفاده می‌شود و همچنین می‌توان هرجا که نیاز به تحمل بارهای اضافی بود روی آنها حساب کرد که در صنعت سد سازی و برج سازی کاربرد بسیاری دارند.

تسمه قولادی - تکاب متال

تسمه فولادی

تسمه فولادی برشی از سطح مقطع فولادی است که از برش های صاف و یکسان تولید می‌گردد. این محصول کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده از آن در ساختمان ها، سازه ها، تیرچه های فلزی، تیرچه های فولادی خود ایستا،‌کرومیت، گریتینگ، گاردریل و تولید مقاطع باز فولادی به روش پرس برک اشاره نمود.